Cysta na vaječníku u těhotné ženy 

37letá žena přišla do poradny kvůli cystě na pravém vaječníku. Zároveň uvedla, že je v sedmém týdnu těhotenství po umělém oplodnění. Už tato úvodní kombinace informací naznačovala, že organismus této ženy má "slabé místo" v hormonálním systému, což se potvrdilo ještě více, když žena řekla, že od narození vůbec nemá levý vaječník, a že pravý vaječník je polycystický (Syndrom polycystických ovárií - PCOS) a posledních 10 let trpí na opakovanou tvorbu velkých cyst.

 

cysta na vaječníku, těhotenství

Těhotenství žen s tímto syndromem bývá vždy klasifikováno jako rizikové. Cysta u těhotné ženy může způsobit potrat nebo předčasný porod, přičemž u žen s diagnózou PCOS je riziko ještě vyšší. V minulosti musela tato žena dvakrát podstoupit chirurgické odstranění cysty.

Cysta měla 14 cm v průměru. V oblasti pravého vaječníku pociťovala píchavé bolesti, které se zhoršovaly při kýchání a kašlání vleže, a také při chůzi.

Žena uvedla, že má celoživotně velmi nízký pocit žízně, a že se musí do pití nutit. V souvislosti s příjmem tekutin také vyšlo najevo, že mívá otoky v obličeji, zvláště kolem očí, když vypije hodně minerální vody, a že někdy mívá otoky dolních končetin po námaze. Také tato žena měla celoživotní sklony k průjmům, které byly ještě výraznější před menstruací. Jednalo se o velmi aktivní ženu, která měla potřebu se neustále něčím zaměstnávat.

Měsíc po užití homeopatického léku byla žena na kontrolním ultrazvukovém vyšetření, kde se ukázalo, že cysta je téměř pryč. Zmenšila se na zlomek původní velikosti. Za další měsíc již na ultrazvuku nebyla patrná vůbec. Žena také uvedla, že se cítí celkově lépe, a že má více energie. Během těhotenství již pak neměla žádné potíže, a porodila zdravé dítě.