Ekzém

Mladá žena (32 let) přišla s ekzémem na rukou, který se jí poprvé objevil před dvěma lety. V té době byla vystavena poměrně silnému stresu v profesním životě. Ekzém začal nejprve na jednom prstu levé ruky. Postupně se rozšířil na více prstů a také mezi prsty a klouby na hřbetech rukou. Vyrážka velmi svědila, kůže pálila, praskala a tvořily se strupy, které postupně odpadávaly. Tato žena nejprve zvolila jinou alternativní léčebnou metodu, která ji za půl roku léčby ekzému téměř zbavila, nicméně stále občas objevoval.

Dva měsíce před tím, než byla zahájena homeopatická léčba, se jí ekzém opět objevil na prstech levé ruky v plné intenzitě. Ekzém již nebyl na hřbetech rukou, ale pouze na prstech a mezi prsty. Opět tomu předcházel stres, který se týkal pracovních záležitostí. Hlavním problémem jak před dvěma lety, tak i tentokrát byl strach z plnění povinností, které nikdy před tím nedělala, strach z nových věcí. Jednoduše nevěřila, že je zvládne a bála se selhání.

Z pohovoru vyplynulo, že v poslední době je tato žena hodně citlivá na sluneční světlo a teplo. Každý delší pobyt na slunci jí způsoboval bolesti hlavy, a proto se mu vyhýbala. V noci ve spánku se hodně potila, především v horní polovině těla, což v minulosti nebylo tak výrazné. Již několik let také trpěla zažívacími potížemi, jako například nadýmání, pocity plnosti a bolesti žaludku po tučných jídlech. Stěžovala si také na třepící se nehty. Zhruba před rokem trpěla také průjmy po požití mléka a měla k němu odpor. V době konzultace to již nebylo tak výrazné.

Po jedné dávce homeopatického léku se žena cítila přibližně týden v několika ohledech hůře. Měla bolesti hlavy, byla podrážděná, přecitlivělá, plačtivá a cítila se velmi unavená. Na kontrole uvedla, že v podobném rozpoložení se nacházela před pěti lety, kdy byla na mateřské dovolené. O dva dny později se začala její celková energie, bolesti hlavy a psychické rozpoložení postupně zlepšovat a za týden po léku se již cítila podstatně lépe, než před užitím léku. Ekzém se po léku nejprve přesunul na místa, kde byl před dvěma lety, tedy i na hřbet rukou, a během pěti dnů z 80% zmizel. Kožní ložiska byla ještě několik dalších dnů suchá a během měsíce se kůže dostala úplně do normálu. Svědění a pálení také přešlo. Postupně ustalo pocení, nehty se již netřepily a trávení se upravilo do normálu. Došlo také k výraznému nárůstu celkové vitality a dostavila se větší psychická pohoda a odolnost. Žena začala mnohem lépe zvládat stres, a i když má mnoho povinností, řeší vše s mnohem větším nadhledem.