Psychogenní zvracení u dítěte

4letý chlapec trpěl častým zvracením, které přicházelo vždy, když se ocitl v situaci, která ho stresovala. Zvracel například, když měl před sebou něco nového a neznámého, jako první návštěva školky, když měl rodinu navštívit někdo, kdo u nich ještě nebyl, nebo když šel k novému lékaři. Také zvracel, když byla matka v nemocnici, nebo když měla jet do porodnice. Když ho někdo nutil dělat něco, co nechtěl, nebo co se mu nelíbilo, také se udělal nevolno, a pozvracel se. Zvracení bylo vždy, náhlé, prudké a rázné, a míval u toho bolesti hlavy. Potíže trvaly rok a půl.

 

zvracení dětí

 

Chlapec byl velmi neposedný a neklidný. Často si říkal o pití a měl velkou žízeň. Byl velmi chytrý a napřed v mentálním vývoji. Rodiče uváděli, že začátek synových potíží se možná datuje od doby, kdy zjistil, že se mu má narodit bratr, ale nebyli si tím úplně jisti.

Po užití homeopatického léku byl chlapec nejdříve několik dnů více neposedný a vzdorovitý, ale to následně odeznělo a přibližně za 2 týdny po užití léku přestal úplně zvracet. Jeho chování se nakonec naopak zlepšilo do stavu lepšího než před podáním léku. Rodiče uvedli zlepšení zhruba o polovinu v tom, jak spolupracuje.

Poznámka: I když by se mohlo zdát, že předčasná mentální vyspělost je pro vývoj dítěte pozitivní, jedná se o jakýsi projev nerovnováhy (pokud je to v patologicky významné intenzitě), a obvykle to bývá "kompenzováno" nedostatečným vývojem v jiných oblastech (například na emocionální rovině). Exemplárním příkladem tohoto fenoménu jsou autistické děti.