Ulcerózní kolitida

Žena ve středních letech trpěla osm let ulcerózní kolitidou, která začala po velkém pracovím vypětí a neshodách v manželství. Měla krev a hlen ve stolici, a musela dlouhdobě užívat léky v podobě čípků. Trpěla také na vyrážky ze slunce a pobyt na slunci a v horku jí nědělal dobře celkově. Dalším problémem byly tepavé bolesti hlavy, které se dostavovaly především po konzumaci alkoholu. Žena měla nízkou žízeň, a příliš nedodržovala pitný režim. Přestože nesnášela horko, měla velmi studené končetiny. Nesnášela těsné oblečení kolem krku. Jednalo se o velmi energickou, robustní ženu, která nerada odpočívala, a neustále se něčím zaměstnávala.

ulcerózní kolitida, Crohnova choroba

Přiznala, že je dosti vznětlivá, ale že vztek přichází náhle, a stejně tak rychle odeznívá. Posledních devět měsíců jí také chronicky trápil tenisový loket.

Po užití homeopatického léku měla žena nejprve dva dny mírný průjem. Počáteční zhoršení některých příznaků je při homeopatické léčbě běžný a žádoucí jev, který značí, že lék účinkuje. Třetí den po léku dostala vysokou horečku, kterou neměla už řadu let. Vzhledem k tomu, že tato žena mívala vysoké horečky naposledy někdy v mládí, je přítomnost vysoké horečky po podání homeopatického léku u takového případu velmi pozitivním jevem, a znamená to, že stav imunitního systému se začíná zlepšovat. U této ženy nebyla vysoká horečka provázena vážnými příznaky (výška horečky není vždy přímo úměrná závažnosti stavu a vysoká horečka tedy automaticky neznamená, že stav je vážný), a proto nebylo třeba nijak zasahovat.

Za měsíc po podání léku žena udávala zlepšení celkového stavu. Cítila se celkově lépe, měla více energie, a lépe spala (před léčbou se v noci často budila). Zlepšil se stav střev, a dokonce i bolesti tenisového lokte. Proto jsem doporučil dále čekat. Celkové zlepšování pokračovalo i během dalšího měsíce, a proto žena po dohodě se svým gastroenterologem na zkoušku vysadila mesalazinové čípky. I přes vysazení léků se stav střev nezhoršoval, a žena neměla dlouhodobě žádné příznaky kolitidy. K lékům se již nikdy nemusela vrátit (nyní již příbližně 1 rok). Také se jí zlepšily bolesti hlavy, a zvýšil se krevní tlak, který měla před léčbou příliš nízký. Necítí se unavená, lépe zvládá stres, a přestala mít pocit, že nestíhá.